Low Profile Steel Adhesive Wheel Weight for HD Trucks, Electroplated and Powder Coating, 0.50oz Segment, 8 Segments/Strip, 4oz Total Strip Weight
(Pack of
28)
SKU:1565351 Item#: 1565351
Coated Steel Adhesive
Electroplated and Powder Coated
Low profile for imports/sport cars for clearance
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 10-36
Frequently Bought Together
Tire Patch Cement 8oz Chemical
Couldn't load pickup availability
Rocker Moulding Retainer Plastic 16mm
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 1oz
Couldn't load pickup availability
Universal Neoprene Captive Brass Well Nut #10-32
Couldn't load pickup availability
Phillips Round Washer Head Drill Point Screw #8
Couldn't load pickup availability
Automotive Relay Changeover with Weatherproof
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1-1/4 oz
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1/4 oz
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 3/4oz
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1-1/4 oz
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1/4 oz
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 3/4oz
Couldn't load pickup availability
Product Description
Coated Steel Adhesive Electroplated and Powder Coated
Low profile for imports/sport cars for clearance
Technical Specifications
| Item#: | 1565351 |
|---|---|
| Type | Strip Adhesive |
| Color | Gray |
| Strip Weight | 4 Oz. |
| Segment Length | 24.15 mm |
| Strip Width | 0.75 " |
| Segment Weight | 1/2 Oz. |
| Height | 5 mm |
| Material | Steel |
| Coating | Electroplated and Powder |
| Profile | Low |
| Segment Width | 19 mm |
| Package Type | Box of 4 Oz. Strips |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 7.06 lb |
