Rubber Expansion Plug with Tightening Nut, Suitable for Automotive, Marine and Industrial Use, 1-3/4" (45mm)
(Pack of
5)
SKU:87160 Item#: 87160
No special installation tool required simply tighten the nut
Use for filling hard-to-access engine core holes
For automotive, marine and industrial use
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 22-24
Frequently Bought Together
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 0.50oz
Couldn't load pickup availability
Shroud Insulating Button Nylon 11/16"
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 0.75oz
Couldn't load pickup availability
Steel Expansion Plug Concave 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Rubber Expansion Plug 2-1/8"
Couldn't load pickup availability
Steel Expansion Plug Concave 9/16"
Couldn't load pickup availability
Automotive Relay Normally Open with Bracket
Couldn't load pickup availability
Backup Alarm 97dB
Couldn't load pickup availability
Universal Neoprene Captive Brass Well Nut #10-32
Couldn't load pickup availability
Oil Drain Plugs & Gaskets Assortment - 1/2" to M14, 22 Items, 147 Pieces.
Couldn't load pickup availability
Oil Drain Plugs & Gaskets Assortment - M14 to M20, 22 Items, 148 Pieces
Couldn't load pickup availability
Copper Drain Plug Gasket/Sealing Ring M12 x M18
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Product Description
No special installation tool required simply tighten the nut Use for filling hard-to-access engine core holes
For automotive, marine and industrial use
Technical Specifications
| Item#: | 87160 |
|---|---|
| Style | Rubber |
| Size | 1-3/4 " |
| Material | Rubber |
| Metric Equivalent | 45 mm |
| Dorman Number | 570-011 |
| UNSPSC #: | 25174000 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.18 lb |
