SAE R16S Hydraulic Hose, Rubber, 2-Steel Braided, 5/8" ID, 0.94" OD, 200' Length, 4" Bend Radius, 3,500 PSI
(Pack of
200)
SKU:1562966A Item#: 1562966A
Agency Ratings: SAE 100R16S
Fittings Certified: Kurt braided hose fittings
Agency Approval: MSHA
Construction:
Inner Tube: Synthetic rubber
Reinforcement: Two high tensile steel wire braid
Cover: Abrasion-, ozone- and weather-resistant synthetic rubber
Operating Temperature Range: 40°F to +212°F (40°C to +100°C)
Application Notes: Recommended for low- and medium-pressure hydraulic oil lines
Frequently Bought Together
MXT Hydraulic Hose Rubber 0.68" x 50'
Couldn't load pickup availability
SAE R16S Hydraulic Hose Rubber 0.81" x 250'
Couldn't load pickup availability
Weatherhead H280 Hydraulic Hose Rubber 1.41" x 50'
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/4" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
Hydraulic Cap Nut, 1-1/16-12"(12) Female JIC SAE 37 Degree Flare
Couldn't load pickup availability
Crimp-On Hose Coupling 3/4" x 1-1/16-12
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-5/16 to 2-1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
MXT Hydraulic Hose Rubber 0.68" x 50'
Couldn't load pickup availability
SAE R16S Hydraulic Hose Rubber 0.81" x 250'
Couldn't load pickup availability
Weatherhead H280 Hydraulic Hose Rubber 1.41" x 50'
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Agency Ratings: SAE 100R16S Fittings Certified: Kurt braided hose fittings
Agency Approval: MSHA
Construction:
Inner Tube: Synthetic rubber
Reinforcement: Two high tensile steel wire braid
Cover: Abrasion-, ozone- and weather-resistant synthetic rubber
Operating Temperature Range: 40°F to +212°F (40°C to +100°C)
Application Notes: Recommended for low- and medium-pressure hydraulic oil lines
Technical Specifications
| Item#: | 1562966A |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | R16S-10-200 |
| Industrial / Hydraulic | Hydraulic |
| Type | Rubber - Steel Braided |
| Category / Performance | High Pressure |
| Industry Rating 1 | SAE 100R16S |
| Industry Rating 2 | MSHA |
| Manufacturer Series Number | SAE R16S |
| Manufacturer Series Name | Kurt |
| I.D. | 5/8 (-10) " |
| Hose O.D. | 0.94 " |
| Working Pressure | 3,500 PSI |
| Burst Pressure | 14,000 PSI |
| Fitting Series | Kurt Braided Hose Fittings |
| Bend Radius | 4 " |
| Inner Tube Material | Nitrile |
| Hose Reinforcement | 2 Steel Braids |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Length | 200 ft |
| Material | Hydraulic Oil |
| Temperature Range | -40F to +212F (+250F Max) |
| UNSPSC #: | 40142020 |
| TAA Compliant: | Yes |
