SAE R16S Hydraulic Hose, Rubber, 2-Steel Braided, 3/4" ID, 1.09" OD, 200' Length, 4.5" Bend Radius, 3,000 PSI
(Pack of
200)
SKU:1562972A Item#: 1562972A
Agency Ratings: SAE 100R16S
Fittings Certified: Kurt braided hose fittings
Agency Approval: MSHA
Construction:
Inner Tube: Synthetic rubber
Reinforcement: Two high tensile steel wire braid
Cover: Abrasion-, ozone- and weather-resistant synthetic rubber
Operating Temperature Range: 40°F to +212°F (40°C to +100°C)
Application Notes: Recommended for low- and medium-pressure hydraulic oil lines
Frequently Bought Together
SAE R16S Hydraulic Hose Rubber 0.81" x 50'
Couldn't load pickup availability
M2T Hydraulic Hose Rubber 0.56" x 50'
Couldn't load pickup availability
MXT Hydraulic Hose Rubber 0.68" x 50'
Couldn't load pickup availability
Crimp-On Hose Coupling 3/8" x 3/4-16
Couldn't load pickup availability
Straight Thread O-Ring Buna-N 0.644 x 0.087"
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/4" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 1/4-18 Male NPT
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 1/2-14 Male NPT
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
SAE R16S Hydraulic Hose Rubber 0.81" x 50'
Couldn't load pickup availability
M2T Hydraulic Hose Rubber 0.56" x 50'
Couldn't load pickup availability
MXT Hydraulic Hose Rubber 0.68" x 50'
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
Product Description
Agency Ratings: SAE 100R16S Fittings Certified: Kurt braided hose fittings
Agency Approval: MSHA
Construction:
Inner Tube: Synthetic rubber
Reinforcement: Two high tensile steel wire braid
Cover: Abrasion-, ozone- and weather-resistant synthetic rubber
Operating Temperature Range: 40°F to +212°F (40°C to +100°C)
Application Notes: Recommended for low- and medium-pressure hydraulic oil lines
Technical Specifications
| Item#: | 1562972A |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | R16S-12-200 |
| Industrial / Hydraulic | Hydraulic |
| Type | Rubber - Steel Braided |
| Category / Performance | High Pressure |
| Industry Rating 1 | SAE 100R16S |
| Industry Rating 2 | MSHA |
| Manufacturer Series Number | SAE R16S |
| Manufacturer Series Name | Kurt |
| I.D. | 3/4 (-12) " |
| Hose O.D. | 1.09 " |
| Working Pressure | 3,000 PSI |
| Burst Pressure | 12,000 PSI |
| Fitting Series | Kurt Braided Hose Fittings |
| Bend Radius | 4.5 " |
| Inner Tube Material | Nitrile |
| Hose Reinforcement | 2 Steel Braids |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Length | 200 ft |
| Material | Hydraulic Oil |
| Temperature Range | -40F to +212F (+250F Max) |
| UNSPSC #: | 40142020 |
| TAA Compliant: | Yes |
