Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-5/16" Bore x 2-1/8" OD x 9/16" Width, 1/4-28 x 5/8" Screw
(Pack of
1)
SKU:1321326 Item#: 1321326
Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-5/16" Bore x 2-1/8" OD x 9/16" Width, 1/4-28 x 5/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece Split 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1-7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #12-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw Stainless Steel Plain
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-5/16" Bore x 2-1/8" OD x 9/16" Width, 1/4-28 x 5/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321326 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1-5/16 " |
| Collar O.D. | 2-1/8 " |
| Collar Width | 9/16 " |
| Type | Split Style |
| Style | One-Piece Split |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Screw Size | 1/4-28 x 5/8 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
