Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 13/16" Bore x 1-5/16" OD x 9/16" Width, 5/16-18 x 1/4" Screw
(Pack of
1)
SKU:1321497 Item#: 1321497
Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 13/16" Bore x 1-5/16" OD x 9/16" Width, 5/16-18 x 1/4" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar One-Piece Split 1/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 2-9/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1/8" Bore
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 13/16" Bore x 1-5/16" OD x 9/16" Width, 5/16-18 x 1/4" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321497 |
|---|---|
| Bore I.D. | 13/16 " |
| Collar O.D. | 1-5/16 " |
| Collar Width | 9/16 " |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Screw Size | 5/16-18 x 1/4 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
