Shaft Collar, Two-Piece Split, 303 Stainless Steel, Plain Finish, 5/8" Bore x 1-1/2" OD x 13/32" Width
(Pack of
2)
SKU:57061 Item#: 57061
Manufactured to precision tolerances
No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar Set Screw 1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 7/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 20mm Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured to precision tolerances No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Technical Specifications
| Item#: | 57061 |
|---|---|
| Bore I.D. | 5/8 " |
| Collar O.D. | 1-1/2 " |
| Collar Width | 13/32 " |
| Hex Key Size | 5/32 " |
| Collar Style | 2-Piece |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | 303 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.32 lb |
