Shaft Collar, Two-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-15/16" Bore x 3" OD x 11/16" Width, 5/16-24 x 7/8" Screw
(Pack of
1)
SKU:1321282 Item#: 1321282
Shaft Collar, Two-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-15/16" Bore x 3" OD x 11/16" Width, 5/16-24 x 7/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Two-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-15/16" Bore x 3" OD x 11/16" Width, 5/16-24 x 7/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321282 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1-15/16 " |
| Collar O.D. | 3 " |
| Collar Width | 11/16 " |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Screw Size | 5/16-24 x 7/8 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
