Threaded Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 5/8-11 Bore x 1-5/16" OD x 7/16" Width
(Pack of
1)
SKU:1321349 Item#: 1321349
Threaded Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 5/8-11 Bore x 1-5/16" OD x 7/16" Width
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Threaded Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 5/8-11 Bore x 1-5/16" OD x 7/16" WidthTechnical Specifications
| Item#: | 1321349 |
|---|---|
| Bore I.D. | 5/8-11 " |
| Collar O.D. | 1-5/16 " |
| Collar Width | 7/16 " |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Screw Size | 10-32 x 1/2 |
| Style | Two-Piece Split Threaded |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
