Low Profile Steel Adhesive Wheel Weight, Electroplated and Powder Coating, 1/4oz Segments, 12 Segments/Strip, 3oz Total Strip Weight
(Pack of
52)
SKU:KT11029 Item#: KT11029
Coated Steel Adhesive
Electroplated and Powder Coated
Low profile for imports/sport cars for clearance
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 10-32
Frequently Bought Together
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 0.75oz
Couldn't load pickup availability
Tire Patch Cement 8oz Chemical
Couldn't load pickup availability
Rocker Moulding Retainer Plastic 16mm
Couldn't load pickup availability
Backup Alarm 97dB
Couldn't load pickup availability
Universal Neoprene Captive Brass Well Nut #10-32
Couldn't load pickup availability
Phillips Round Washer Head Drill Point Screw #8
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1 oz
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1-1/4 oz
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1/4 oz
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1 oz
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1-1/4 oz
Couldn't load pickup availability
MCN Series Lead Clip-On Wheel Weight 1/4 oz
Couldn't load pickup availability
Product Description
Coated Steel Adhesive Electroplated and Powder Coated
Low profile for imports/sport cars for clearance
Technical Specifications
| Item#: | KT11029 |
|---|---|
| Type | Strip Adhesive |
| Series | Strip Adhesive |
| Color | Gray |
| Strip Weight | 3 Oz. |
| Segment Length | 19 mm |
| Strip Width | 1.00 " |
| Number / Segments | 624 |
| Segments per Strip | 12 |
| Segment Weight | 1/4 Oz. |
| Height | 3.9 mm |
| Material | Steel |
| Coating | Electroplated and Powder |
| Profile | Low |
| Segment Width | 16.5 mm |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 9.9 lb |
