Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 6 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSI
(Pack of
1)
SKU:54405P Item#: 54405P
Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 6 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSI
Read MoreFrequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 90° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 45° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting Straight
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 5/16"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Product Description
Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 6 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSITechnical Specifications
| Item#: | 54405P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 7060 06 13 |
| Style | Flow Control Regulator |
| Configuration | Compact Meter Out |
| Tube Size | 6 mm |
| Thread Size | G1/4 " |
| Thread Style | BSPP |
| Material | Nylon |
| Wrench Size | 16 mm |
| Thread Length | 5.5 mm |
| Working Pressure | 15 to 145 PSI |
| Temperature Range | 30 to 160 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.1 lb |