Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1/8" Bore x 1/2" OD x 1/4" Width, 4-40 x 3/8" Screw
(Pack of
2)
SKU:1321246 Item#: 1321246
Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1/8" Bore x 1/2" OD x 1/4" Width, 4-40 x 3/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar One-Piece Split 1-1/2" Bore
Item#: 1321342
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/4-20
Item#: FA68400
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1-1/8" Bore
Item#: 1321386
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 3/8-16
Item#: FA95679
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1/8" Bore x 1/2" OD x 1/4" Width, 4-40 x 3/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321246 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1/8 " |
| Collar O.D. | 1/2 " |
| Collar Width | 1/4 " |
| Type | Split Style |
| Style | One-Piece Split |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Screw Size | 4-40 x 3/8 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
