Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Zinc Finish, 3/16" Bore x 7/16" OD x 1/4" Width, 8-32 x 1/8" Screw
(Pack of
5)
SKU:1321270 Item#: 1321270
Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Zinc Finish, 3/16" Bore x 7/16" OD x 1/4" Width, 8-32 x 1/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Zinc Finish, 3/16" Bore x 7/16" OD x 1/4" Width, 8-32 x 1/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321270 |
|---|---|
| Bore I.D. | 3/16 " |
| Collar O.D. | 7/16 " |
| Collar Width | 1/4 " |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc |
| Screw Size | 8-32 x 1/8 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
