Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, 7/16" Bore x 7/8" OD x 7/16" Width
(Pack of
5)
SKU:91850 Item#: 91850
Carbon steel
Flush set screw
Stamped with bore size
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar Set Screw 5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1-7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw Stainless Steel Plain
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Carbon steel Flush set screw
Stamped with bore size
Technical Specifications
| Item#: | 91850 |
|---|---|
| Bore I.D. | 7/16 " |
| Collar O.D. | 7/8 " |
| Collar Width | 7/16 " |
| Hex Key Size | 1/8 " |
| Collar Style | 1-Piece |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw Style |
| Material | Carbon Steel |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.28 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
