Shaft Collar, One-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 1" Bore x 1-3/4" OD x 1/2" Width, 1/4-28 x 5/8" Screw
(Pack of
2)
SKU:1321158 Item#: 1321158
Shaft Collar, One-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 1" Bore x 1-3/4" OD x 1/2" Width, 1/4-28 x 5/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-3/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 2-9/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, One-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 1" Bore x 1-3/4" OD x 1/2" Width, 1/4-28 x 5/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321158 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1 " |
| Collar O.D. | 1-3/4 " |
| Collar Width | 1/2 " |
| Type | Split Style |
| Style | One-Piece Split |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Screw Size | 1/4-28 x 5/8 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
