Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 2" Bore x 3" OD x 7/8" Width, 1/2-13 x 1/2" Screw
(Pack of
1)
SKU:1321605 Item#: 1321605
Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 2" Bore x 3" OD x 7/8" Width, 1/2-13 x 1/2" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece Split 1-3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #12-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1-5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 2" Bore x 3" OD x 7/8" Width, 1/2-13 x 1/2" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321605 |
|---|---|
| Bore I.D. | 2 " |
| Collar O.D. | 3 " |
| Collar Width | 7/8 " |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Screw Size | 1/2-13 x 1/2 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
