Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 3/4" Bore x 1-1/4" OD x 9/16" Width, 5/16-18 x 1/4" Screw
(Pack of
2)
SKU:1321494 Item#: 1321494
Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 3/4" Bore x 1-1/4" OD x 9/16" Width, 5/16-18 x 1/4" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Set Screw 3/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Grade 8 Alloy Steel 3/8-16 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 3/4" Bore x 1-1/4" OD x 9/16" Width, 5/16-18 x 1/4" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321494 |
|---|---|
| Bore I.D. | 3/4 " |
| Collar O.D. | 1-1/4 " |
| Collar Width | 9/16 " |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Screw Size | 5/16-18 x 1/4 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
