Shaft Collar, Two-Piece Split, 303 Stainless Steel, Plain Finish, 2" Bore x 3-1/4" OD x 5/8" Width
(Pack of
1)
SKU:57073 Item#: 57073
Manufactured to precision tolerances
No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar One-Piece Split 2-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
PTO Pin Lock 1/4 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured to precision tolerances No need to disassemble machinery
Provides greatest locking force
Will not mar shaft
Technical Specifications
| Item#: | 57073 |
|---|---|
| Bore I.D. | 2 " |
| Collar O.D. | 3-1/4 " |
| Collar Width | 5/8 " |
| Hex Key Size | 1/4 " |
| Collar Style | 2-Piece |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | 303 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.82 lb |
