Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 6mm Bore x 16mm OD x 9mm Width, M3 x 8mm Screw
(Pack of
2)
SKU:1321451 Item#: 1321451
Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 6mm Bore x 16mm OD x 9mm Width, M3 x 8mm Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 3/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Two-Piece Split, Carbon Steel, Black Oxide Finish, 6mm Bore x 16mm OD x 9mm Width, M3 x 8mm ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321451 |
|---|---|
| Bore I.D. | 6 mm |
| Collar O.D. | 16 mm |
| Collar Width | 9 mm |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Screw Size | M3 x 8 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
