Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-7/8" Bore x 2-7/8" OD x 11/16" Width, 5/16-24 x 7/8" Screw
(Pack of
1)
SKU:1321452 Item#: 1321452
Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-7/8" Bore x 2-7/8" OD x 11/16" Width, 5/16-24 x 7/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Set Screw 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #12-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1-5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 7/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, One-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 1-7/8" Bore x 2-7/8" OD x 11/16" Width, 5/16-24 x 7/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321452 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1-7/8 " |
| Collar O.D. | 2-7/8 " |
| Collar Width | 11/16 " |
| Type | Split Style |
| Style | One-Piece Split |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Screw Size | 5/16-24 x 7/8 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
