Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, 1" Bore x 1-5/8" OD x 5/8" Width
(Pack of
2)
SKU:91859 Item#: 91859
Carbon steel
Flush set screw
Stamped with bore size
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Set Screw Shaft Collar Assortment 47Pcs
Couldn't load pickup availability
Two-Piece Split Shaft Collar Assortment 18Pcs
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Lock Washer Alloy Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 15mm Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 13/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
Product Description
Carbon steel Flush set screw
Stamped with bore size
Technical Specifications
| Item#: | 91859 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1 " |
| Collar O.D. | 1-5/8 " |
| Collar Width | 5/8 " |
| Hex Key Size | 5/32 " |
| Collar Style | 1-Piece |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw Style |
| Material | Carbon Steel |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.47 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
