Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, 1/2" Bore x 1" OD x 7/16" Width
(Pack of
5)
SKU:91851 Item#: 91851
Carbon steel
Flush set screw
Stamped with bore size
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 7/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-3/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Carbon steel Flush set screw
Stamped with bore size
Technical Specifications
| Item#: | 91851 |
|---|---|
| Bore I.D. | 1/2 " |
| Collar O.D. | 1 " |
| Collar Width | 7/16 " |
| Hex Key Size | 1/8 " |
| Collar Style | 1-Piece |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw Style |
| Material | Carbon Steel |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.35 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
