Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 5/16" Bore x 5/8" OD x 5/16" Width, 10-32 x 1/8" Screw
(Pack of
2)
SKU:1321440 Item#: 1321440
Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 5/16" Bore x 5/8" OD x 5/16" Width, 10-32 x 1/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Set Screw 2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 2-1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1/2" Bore
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar One-Piece Split 13/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 2-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 1-15/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Set Screw, Stainless Steel, Plain Finish, 5/16" Bore x 5/8" OD x 5/16" Width, 10-32 x 1/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321440 |
|---|---|
| Bore I.D. | 5/16 " |
| Collar O.D. | 5/8 " |
| Collar Width | 5/16 " |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Screw Size | 10-32 x 1/8 |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.045 lb |
