Shaft Collar, Two-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 7/16" Bore x 15/16" OD x 3/8" Width, 6-32 x 3/8" Screw
(Pack of
2)
SKU:1321388 Item#: 1321388
Shaft Collar, Two-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 7/16" Bore x 15/16" OD x 3/8" Width, 6-32 x 3/8" Screw
Read MoreFrequently Bought Together
Shaft Collar Two-Piece 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Two-Piece Split Shaft Collar Assortment 18Pcs
Couldn't load pickup availability
Set Screw Shaft Collar Assortment 47Pcs
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 3" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece Split 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Coupling Two-Piece Split 1-1/4 x 1" Bore
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shaft Collar, Two-Piece Split, Stainless Steel, Plain Finish, 7/16" Bore x 15/16" OD x 3/8" Width, 6-32 x 3/8" ScrewTechnical Specifications
| Item#: | 1321388 |
|---|---|
| Bore I.D. | 7/16 " |
| Collar O.D. | 15/16 " |
| Collar Width | 3/8 " |
| Type | Shaft Collar |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Screw Size | 6-32 x 3/8 |
| Style | Two-Piece Split |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
