Sleeve Type Stud Bolt Anchor, Flat Head, Steel, Zinc Finish, 5/16-18 Thread Diameter, 3/8 x 4"
(Pack of
5)
SKU:25209 Item#: 25209
Zinc rust-resistant finish
1. Drill hole
2. Insert anchor
3. Tighten
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 6-33
Frequently Bought Together
Conical Screw Anchor Plastic #14 to #16 x 1-3/8"
Couldn't load pickup availability
SNAPTOGGLE® Toggle Bolt Anchor 3/16-24
Couldn't load pickup availability
Masonry Anchor Hex Washer Head Steel 1/4 x 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
Masonry Sleeve Anchor Steel 3/8 x 3"
Couldn't load pickup availability
Masonry Sleeve Anchor Steel 3/8 x 1-7/8"
Couldn't load pickup availability
Sleeve Type Stud Bolt Anchor Steel 3/8 x 5"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Zinc rust-resistant finish1. Drill hole
2. Insert anchor
3. Tighten
Technical Specifications
| Item#: | 25209 |
|---|---|
| Anchor Size | 3/8 x 4 " |
| Thread Pitch | 18 |
| Length | 4 " |
| Type | Sleeve-Type Stud Bolt Anchor |
| Drill Size | 3/8 x 4 " |
| Head Style | Flat |
| Material | Carbon Steel |
| Thread Diameter | 5/16-18 |
| Minimum Hole Depth | 1-1/4 " |
| Maximum Fastened Material Thickness | 2-3/4 " |
| Size | 3/8X4 " |
| Diameter | 3/8 " |
| UNSPSC #: | 31162101 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.6 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
