Shaft Collar, Set Screw, Carbon Steel, 5/16" Bore x 5/8" OD x 5/16" Width
(Pack of
5)
SKU:91848 Item#: 91848
Carbon steel
Flush set screw
Stamped with bore size
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 6-59
Frequently Bought Together
Shaft Collar Set Screw 3/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 5/8" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Two-Piece 1-1/4" Bore
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 2-7/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 5/16" Bore
Couldn't load pickup availability
Shaft Collar Set Screw 3/16" Bore
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Carbon steel Flush set screw
Stamped with bore size
Technical Specifications
| Item#: | 91848 |
|---|---|
| Bore I.D. | 5/16 " |
| Collar O.D. | 5/8 " |
| Collar Width | 5/16 " |
| Hex Key Size | 3/32 " |
| Collar Style | 1-Piece |
| Type | Set Screw Style |
| Style | Set Screw Style |
| Material | Carbon Steel |
| UNSPSC #: | 31163210 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.1 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
